Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

 » SPOR » BursaAnkara » bursaspor

bursaspor

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 bursaspor Bir 11.01.08 16:48

Ge/\/!e

avatar
Admin
Admin
[b]Bursaspor Kulübü

Anadolu futbolunun önder kulübü Bursaspor, kimileri Osmanlı döneminde kurulmuş, aralarında Türkiye amatör futbol turnuvasında şampiyonlukları da bulunan 5 kulübün birleşmesiyle, köklü bir futbol mirasının üzerine 1963 yılında kurulmuştur. Küme düşene kadar kesintisiz 37 sezon süper ligde mücadele ederek elde edilmesi zor bir başarı sergilemiştir.

Uludağ karının beyazı ve Bursa Ovası’nın yeşili, takımın renklerini oluşturdu. Kurucu takımları temsil etmek üzere Bursaspor ambleminde beş yıldız yer alır.

Bursaspor'un kuruluşu Anadolu'da bir devrime yol açmıştır. Şehirdeki amatör takımların birleşerek bir şehir takımı kurması modasını Bursaspor 1963'te başlatmış ve futbolun Anadolu'ya yayılmasına vesile olmuştur. Hemen iki yıl sonra çoğu şehirdeki amatör kulüpler birleştirilmiş ve kenti temsil edecek şehir takımları kurulmuştur. Kuruluş tarihi itibariyle de Bursaspor ilk kurulan şehir takımıdır.

Bursaspor'un ilk başkanı Salih Kiracıbaşı, ilk umumi kaptanı Hüseyin Saitoğlu, ilk antrenörü Muhtar Tucaltan olmuştur.

Bursaspor futbol takımı 1966-67 sezonunda 2. ligde şampiyon oldu. 1969-70 sezonunda Eskişehirspor’u Federasyon Kupası Finalinin ilk maçında 2-1 yenmesi, ilk önemli başarısı oldu. İkinci maçta 3-1 yenildiği için kupayı alamadı. 1985-86 sezonunda 1. ligde küme düştü. Altay'ı 2-0 yenerek, ilk kez federasyon kupasını almayı başardı. "Türkiye Kupası alan takım küme düşürülmez" gerekçesiyle ligde kalmaya hak kazandı. (Konuyla ilgili bir başka ilginç nokta ikinci ligdeyken Türkiye Kupasını kazanan Ankaragücü takımının "Türkiye Kupasındaki başarısı nedeniyle" 1. lige dahil edilmesidir.) 1986’da ilk kez Cumhurbaşkanlığı kupası maçı oynayan Bursaspor, Beşiktaş’a yenilerek ikincilik şilti aldı. 2000-2001 ve 2002-2003 sezonunun Türkiye 1. Futbol liginde 23'er golle gol kralı Okan Yılmaz, Bursaspor takımındandı.

Bursaspor yakın tarihe kadar çalışmalarını Bursa’nın bir ova köyü olan Vakıfköy’deki Orhan Özselek Tesislerinde sürdürmekteydi. 1976’da temeli atılan bu tesisler, idare binası, futbol okulu, kamp binası, kondisyon salonu gibi birimleri içeren bir kompleks haline gelmiştir. Günümüzdeyse Bursaspor'un altyapısı tarafından kullanılmaktadır. A takım ise çalışmalarını Karacabey yolu üzerindeki, 100 dönümlük arazi üzerine kurulmuş yeni tesislerinde sürdürmektedir. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Bursaspor'un hizmetine sürülen tesislerin Türkiye'nin ve Avrupa'nın, en büyük ve modern tesisleri olduğu belirtilmektedir.

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

 » SPOR » BursaAnkara » bursaspor

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz