Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

 » MÜZİK » Rock & Metal » ROCK

ROCK

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ROCK Bir 30.01.08 1:31

afro Rock, 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış, genellikle elektrogitar, bas gitar ve bateri gibi enstrümanlarla beraber vokal melodi taşıyan popüler müzik formudur. Organ ve piyano gibi klavyeli enstrümanlara da rockta sıkça rastlanır. Saksafon gibi üflemeli çalgılar rockın ilk hallerinde oldukça sık kullanılmış olsa da yeni rock türlerinde nadiren görülür. Rock tanımı oldukça genel bir tanımdır ve sınırları kesin bir şekilde belirlenmemiştir. Birçok türü vardır ama en tepede iki tür vardır. Bunlar hard rock ve nu-metaldır. Hard rock; karanlık, sert ve geneli ölümü ya da kötü şeyleri anlatan tarzdır. Hard rockçılar siyahı benimsemişlerdir. Siyah onlar için vazgeçilmezdir. Kısaca siyah hard rockın rengidir diyebiliriz. Nu-metal ise daha çok metal ve rap müziklerinin karışımından oluşmuştur.Nu-metai'i metalden ayıran en büyük özellik diğer metal grupları kadar sert ve net şarkı sözleri bulunmaması ve zenginlik kaygısı içermeyen enstruman kullanımıdır. Hard rockın belirli müzik grupları: Van Halen, Deep Purple, Guns N' Roses. Nu-metalin belirli müzik grupları: Linkin Park, Korn, Limp Bizkit'tir.
Rock oluşumunda rock and roll ve rockabilly gibi müzik türleri önemli rol oynamışlardır. İngiliz rock müziğinin1960larda gelişmesiyle "rock müzik" tanımı yaygınlaşmıştır. "İngiliz Fethi" olarak adlandırılan bir akımla, bu müzik tarzı tekrar Amerika'da yayılmış ve hatırı sayılır bir etkiyle uluslararası bir fenomen haline gelmiştir. Rock günümüzde birçok türü altında barındırarak oldukça yaygın olarak dinlenen bir müzik türü haline gelmiştir.
Buraya kadar yer alan bölüm rock müzik tarzı ile ilgili bölümdür. Rock müziği tür olarak ele aldığımızda bunlardan çok çok daha kapsamlı olgular çıkar karşımıza. Öncelikle rock müzik blues adlı müzik türünden doğrudan olarak etkilenmiştir. Onun için Blues felsefesini incelemeden rock müzik felsefesi anlaşılamaz. Blues/Blue notes yani mavi notalar demektir. Afrika’da matem ve hüznün rengi mavidir. Beyazların dünyasında ise siyah renk matemi ifade eder. Blues'u icat eden siyahlar, beyazlardan gördüğü zulm karşısında sitemlerini üstü kapalı bir şekilde belirtmişlerdir. Bunu gittikçe geliştiren Blues sanatçıları bu sitemin üzerindeki örtüyü yavaş yavaş kaldırmaya, müziklerini de aynı şekilde daha açık hale getirmeye başlamışlardır. O dönemlerde müzik aleti alamadıkları ve beyazların askerlerine ait müzik aletlerini kullandıklarını unutmamalıyız. Yukarıda adı geçen üflemeli çalgılar bu dönemlerden gelen bir alışkanlıktır. Sözlerin ve müziğin sitemi yansıtması artık gittikçe isyan boyutuna girmeye başlamış. İşte böyle bir dönemde rock adını duyurmaya başlamıştır. Caz dan etkilenen Blues artık rock müziği doğurmuştu. Müzikte elektrogitarın kullanılmasının en büyük sebebi ise distortion adı verilen ses efektinin kulakları tırmalayıcı tınısının isyanı ve acıyı en iyi şekilde yansıttığının düşünülmesidir. Müzik ve sözlerin gittikçe sertleşmesiye hard rock ortaya çıkmıştır. Müzik artık sadece siyahların acılarını ve sitemleri anlatan ulusal bir yapıdan, bütün dünyayı ilgilendiren sorunlara ve siyasete karılan evrensel bir yapıya yol almaya başladı. Devam eden günlerde rock müzik muhalif yanının gittikçe kaybolduğunu düşünenler heavy metal çağını başlattı. Heavy metal ise gerek müzik tarzı bakımından, gerekse düşünceleri bakımından yüzlerce türe ayrılmaya başladı.

Kullanıcı profilini gör

2 Geri: ROCK Bir 30.01.08 12:37

ugur yeni bi konu açsana PİNK FLOYD'la ilgili,o engin bilgilerini bizimle paylaş

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

 » MÜZİK » Rock & Metal » ROCK

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz